<|> ...fomak za lampou

29. června 2009 v 14:21Je to doma.
První svitek z Yashicy.
A předkládám první, naprosto první fotku pořízenou analogem.

Tato je první z cca 10 (svitek byl Fomapan 200/12ex., ale jednu jsem expozičně naprosto podělal a polovinu té poslední mi v labu nějak ustřihli, nebo co.)

Shrnu-li to hned v úvodu, s Yashicou se fotí naprosto báječně, vlastní chybičky v exponování snad i nějak kompenzuje :-) ...vypadá to tak - u několika fotek jsem ani nečekal, že mi vyjdou. Až po jejich pořízení jsem dumal nad nastavenejma hodnotama se zklamáním, jak blbě jsem záběr promarnil. Pak se mi dostal do rukou vyvolanej negativ a koukal jsem, že je všechno relativně v normě. Tím pádem bylo nutný použít editor jenom minimálně a to k dorovnání kontrastu. (V prodejně mi bylo řečeno, že na mým Canoscanu by měl jít svitek skenovat bez problémů. Nebylo tomu tak - je potřeba prosvítit negativ zezhora a nesvítící skenovací lampa ho přejede. Kvalitou docela srovnatelným komprominsem bylo přiložit svitky na střešní okno, přidržet je narovnaný skleněnou tabulkou přilepenou na okno izolepou, hodit 450d na stativ a svitky kolmo ofotit. No co, příště si jen nechám v labu oskenovat :-))

Focení Yashicou má ale jednu obrovskou nevýhodu :-)
V té její šachtě totiž všecko vypadá tak krásně, že to ovlivňuje objektivitu vnímání focené scény a následek tohoto je několik naprosto zbytečně vycvakanejch políček svitku. Tyhle fotky by bylo trapný sem dávat.

Pak je tu ještě jedna věc, kterou je možná hodno považovat za dobrou, nicméně při zavzpomínání na 550 hodin odpracovanejch na Ještědu a uvědomění si faktu, že tím foťákem, na kterej jsem si tam "vydřel", přestávám fotit a používám ho jen jako expozimetr, to trochu nasere :-)

Ale ta digi zrcadlovka se taky neztratí. Jen pro svoje účely (jakože to, co vám "předvádím" na blogu) pozoruju přechod na analog. Do techniky přibyl kinofilmovej Zenit-E na kterej po odzkoušení udělám "recenzi". Do Yashicy světlo neteče, mechanismy pracujou taky tak, jak maj. Uvidíme u Zenita. Japonci vs. Rusko :-)
 


Komentáře

1 hypnogen hypnogen | 29. června 2009 v 16:06 | Reagovat

minulý týden jsem si taky jednu koupil.. (můj první kapitalistický foťák)
už jsem na ni něco cvakal (barvu), ale vyvolávat to budu až někdy tak za týden
jel jsem čistě podle vestavěného expozimetru (na diák ..uh), tak uvidím, jak to vyleze. podle sverdlovsku, se kterým norm. měřím ten yashicový poexponovává o 1 EV.. tak nevim.. asi ten film o 0,5EV pushnu.

2 hypnogen hypnogen | 29. června 2009 v 16:07 | Reagovat

jo a gratuluju k opravdovému foťáku !!

3 Dee.misa.k Dee.misa.k | E-mail | Web | 29. června 2009 v 18:19 | Reagovat

Těší mě tvůj pokrok...jen tak dál...jen tak dál.

Budu dál z povzdálí koukat, baví mě to.

Mimochodem toto hledáčky dělají běžně, také jim podléhám. Nejsi sám.;-)

M.

4 zahradnik zahradnik | E-mail | 17. července 2009 v 23:25 | Reagovat

těší mne Tvůj pokrok! Já, bohužel, ma tu svoji nemám čas!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.